Styrelse och sektioner

2017

SPCIs Styrelse 2017

 

Ulf Eliasson, BillerudKorsnäs, ordförande
Mikael Lindström, KTH, vice ordförande
Stefan Svensson, MoRe, ordförande Forskningssektionen
Linda Wit, Stora Enso Skoghall, ordförande Massasektionen
Magnus Kangas, BillerudKorsnäs Gävle, ordförande Papperssektionen
Daniel Peltonen, Iggesund Paperboard
Mikael Forslund, Elof Hansson
Kristina Enander, SCA Ortviken
Stefan Sandberg, Södra Cell Mörrum

Revisorer: Carsten Wieger, Södra Cell Mönsterås & Lars-Gunnar Almryd, Delete

Ansvarig för Mentorprogrammet: Hannele Arvonen, Setra

Ansvarig för Framtidsakademien: Daniel Söderberg, KTH

 

SPCIs Papperssektion 2017


Magnus Kangas, Billerud Korsnäs Gävle, ordförande
Roger Bergström, Stora Enso Hylte
Mattias Alsing, Valmet
Magnus Revland, Holmen Paper Braviken
Martina Henrysson, Metsä Board Husum
Kajsa Fougner, ÅF
Christina Stenberg, Bim Kemi
Katarina Kolar, SCA Forest Products
Airi Nikko, BillerudKorsnäs Skärblacka
Mattias Wigelius, Arctic Paper Munkedal

 

SPCIs Massasektion 2017


Linda Wit, Stora Enso Skoghall, ordförande
Catrin Gustavsson, Södra Cell Värö
Katarina Karlström, SCA R&D Centre
Malin Ekroos, Iggesund Paperboard
Ulrika Kraft Stenlund, Munksjö Aspa Bruk
Kristina Elg Christoffersson, Domsjö Fabriker
Tobias Runesson, Södra Cell Mönsterås
Gunilla Söderstam, Stora Enso
Linda Östberg,
Nordic Paper Säffle


SPCIs Forskningssektion 2017


Stefan Svensson, MoRe, ordförande
Anneli Petersson, SP Grants Office
Tomas Larsson, Innventia
Gunnar Henriksson, KTH
Fredrik Lundell, KTH
Heidi Saxell, Stora Enso Innovation Centre
Gunnar Westman, Chalmers
Alexandra Wigell, Södra Innovation and New Business
Hannes Vomhoff, Innventia
Micael Ragnarsson, BillerudKorsnäs Gruvön

 

SPCIs Valnämnd 2017

 

Maria Ström, TreK Consulting, ordförande
Annica Larsson Ahlstedt, Södra Cell Mörrum
Karl Axnäs, Nalco
Irene Wedin, Stora Enso 
Torgny Persson, Skogsindustriena
Susanne Öhman Thunström, The Packaging Greenhouse
Camilla Sinivaara, Svensk Papperstidning
Rikard Wallin, Holmen Paper
Jonny Stridh, Pöyry

 

 

2016

 

SPCIs styrelse 2016

Ulf Eliasson, BillerudKorsnäs, ordförande
Mikael Lindström, KTH, vice ordförande
Stefan Svensson, MoRe, ordförande Forskningssektionen
Mikael Forslund, Andritz, ordförande Massasektionen
Anders Nygårds, ordförande Papperssektionen
Daniel Peltonen, Holmen Paper Hallsta
Per Embertsén, SCA R&D Centre
Kristina Enander, SCA Ortviken
Ingrid Engström, Stora Enso Skoghall

Revisorer: Carsten Wieger, Södra Cell Mönsterås & Lars-Gunnar Almryd, IL Recycling

Ansvarig för Mentorprogrammet: Hannele Arvonen, Setra

Ansvarig för Framtidsakademien: Daniel Söderberg, KTH

Presentation av SPCIs styrelse finns att ladda ner här

 

SPCIs Papperssektion 2016

Anders Nygårds, ordförande
Roger Bergström, Stora Enso Hylte
Mattias Alsing, Valmet
Magnus Revland, Holmen Paper Braviken
Martina Henrysson, Metsä Board Husum
Kajsa Fougner, ÅF
Jeanette Danielsson, Solam
Katarina Kolar, SCA Forest Products
Airi Nikko, BillerudKorsnäs Skärblacka

Presentation av SPCIs papperssektion finns att ladda ner här

 

SPCIs Massasektion 2016

Mikael Forslund, Andritz, ordförande
Catrin Gustavsson, Södra Cell Värö
Maria Boman, SCA Östrand
Anita Sjölander, BillerudKorsnäs Gruvön
Patrik Löwnertz, Paprosol
Jens Renberg, Smurfit Kappa Piteå
Tobias Runesson, Södra Cell Mönsterås
Gunilla Söderstam, Stora Enso
Linda Östberg,
Nordic Paper Säffle

Presentation av SPCIs massasektion finns att ladda ner här

 

SPCIs Forskningssektion 2016

Stefan Svensson, MoRe, ordförande
Maria Rentzhoug, Stora Enso Research
Tomas Larsson, Innventia
Gunnar Henriksson, KTH
Fredrik Lundell, KTH
Lars Wallbäcks, Innventia
Gunnar Westman, Chalmers
Alexandra Wigell, Södra Innovation and New Business
Hannes Vomhoff, Innventia
Sune Wännström, SP

Presentation av SPCIs forskningssektion finns att ladda ner här

 

SPCIs Valnämnd 2016

Maria Ström, TreK Consulting, ordförande
Annica Larsson Ahlstedt, Södra Cell Mörrum
Karl Axnäs, Nalco
Irene Wedin, Stora Enso
Torgny Persson, Skogsindustriena
Susanne Öhman Thunström, The Packaging Greenhouse
Camilla Sinivaara, Svensk Papperstidning
Rikard Wallin, Holmen Paper
Jonny Stridh, Pöyry

Presentation av SPCIs valnämnd finns att ladda ner här